
Dziś coś dla tych z Was, którzy poszukują inspiracji na własnoręcznie robiony prezent na Dzień Matki. Marta Draganek pokaże Wam jak zrobić bransoletkę i naszyjnik z muszli. W kursie zaprezentuje Wam klasyczną bransoletkę wykończoną srebrnymi elementami ze stali nierdzewnej oraz długi naszyjnik, który w razie potrzeby zmienia się w równie stylową bransoletkę ze złotym wykończeniem. Oba projekty dzięki zastosowaniu filigranowych łączników w formie róży zyskały niezwykle romantyczny charakter. Biżuteria prezentowana w kursie jest nietrudna w wykonaniu, ale i na tyle elegancka, że wprost idealnie nadaje się na ręcznie robiony prezent dla Mamy :). Do dzieła!
Zachwyciły mnie ostatnio koraliki z muszli – pokuszę się nawet o stwierdzenie, że była to miłość od pierwszego wejrzenia! Drobne matowe kule w naturalnym beżowokremowym odcieniu idealnie wpisują się w styl Boho, który nieprzerwanie króluje w mojej skrzyneczce na biżuterię i moich ostatnich projektach. Mam nadzieję, że biżuteria prezentowana w kursie przypadnie do gustu, zarówno Wam, jak i osobie obdarowanej :). Zatem do dzieła!
Materiały
Naszyjnik:
Koraliki z muszli -beżowokremowe, matowe, w kształcie kuli o średnicy 6mm – 25szt
Łącznik do biżuterii – filigranowy ze stali nierdzewnej, w kształcie róży 24x24mm
Kółka montażowe – otwarte 5mm. Ok 50 sztuk, posłużą nam nie tylko jako element montażowy, ale również jako przekładki
Linka jubilerska – 0.38mm – będziemy potrzebować ok 40-50cm
Łapaczki do biżuterii – męskie 8mm – 2sztuki
Rzemień jubilerski – rzemień naturalny w kolorze czekoladowym, okrągły, 2,5mm. Długość rzemienia zależy oczywiście od Waszych preferencji. Ja przygotowałam dwa rzemienie – 68 i 43cm. Używam ich zamiennie w zależności od stroju i nastroju. Dłuższy wykorzystuję jako element długiego naszyjnika do luźnych bluzek i tunik. Krótszy zamienia naszyjnik w bransoletkę, którą mogę czterokrotnie owinąć wokół nadgarstka (obwód nadgarstka 15cm).
Końcówki do biżuterii – zaciskowe 8x3mm – ok 8 sztuk. Potrzebne do wykończenia rzemienii. Można je zastąpić 4 końcówkami w kształcie walca.
Karabińczyk -12mm – 3 sztuki
Zaciski – drobne zaciski w kształcie walca lub okrągłe stopery, 2-3mm – 2 szt. Potrzebne do zamocowania łapaczek na lince jubilerskiej. Ich kolor nie ma znaczenia, ponieważ i tak będą ukryte wewnątrz łapaczek.
Klej jubilerski – np. Hasulith lub UHU. Wpuścimy odrobinę do wnętrza łapaczek.
Bransoletka:
Koraliki z muszli -beżowokremowe, matowe, w kształcie kuli o średnicy 6mm – ilość koralików oczywiście należy dobrać do rozmiaru nadgarstka. Na mój nadgarstek o obwodzie 15cm potrzebowałam 14szt
Łącznik do biżuterii – filigranowy ze stali nierdzewnej w kształcie róży 24x24mm
Kulki gładkie – ze stali nierdzewnej w kolorze srebrnym, 3mm – o dwie mniej niż koralików. W moim przypadku wystarczyło 12szt
Zapięcie magnetyczne – ze stali nierdzewnej, kula 10x6x6mm – 1szt. Świetnie sprawdziło się przy tym projekcie! Zapinanie i rozpinanie bransoletki jedną ręką stało się niezwykle łatwe, a dzięki mocnemu magnesowi, mam pewność, że nie zgubię bransoletki.
Linka jubilerska – 0,38mm -25-30cm, w zależności od długości bransoletki
Stopery – drobne stopery lub zaciski w kształcie walca, kolor srebrny, 2-3mm – 2szt. Potrzebne do zamocowania linki jubilerskiej
Narzędzia jubilerskie – szczypce płaskie, tnące oraz okrągłe bociany
Wszystkie produkty potrzebne do wykonania biżuterii znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że nasze kursy służą głównie inspiracji i nauce techniki. Prezentowane projekty możesz dowolnie modyfikować, nie przejmuj się, więc jeżeli któregoś z produktów użytych w kursie zabraknie :).
Wykonanie
Bransoletka
Zaczynamy od przycięcia linki jubilerskiej. Długość linki zależy oczywiście od obwodu nadgarstka. Dla siebie (nadgarstek 15cm) przygotowałam dwa odcinki o długości około 12cm.
Przeciągamy linkę przez uszko łącznika i zabezpieczamy stoperem. Przydatne tutaj będą szczypce płaskie lub wygięte – nakładamy stoper na linkę i zaciskamy szczypcami.
Na linkę nakładamy na przemian koraliki z muszli oraz kulki ze stali nierdzewnej.
Na koniec nawlekamy stoper oraz zapięcie magnetyczne.
Koniec linki przeciagamy z powrotem przez ostatnie dwa koraliki i przekładkę.
Zaciskamy szczypcami stoper, aby zamocować zapięcie.
Szczypcami tnącymi obcinamy nadmiar linki.
Tak wygląda połowa naszej bransoletki. Z drugiej strony łącznika mocujemy koraliki na lince dokładnie w ten sam sposób.
Bransoletka gotowa!
Naszyjnik
Linkę o długości ok. 32cm przeciągamy przez uszko łącznika i składamy ją na pół. Nawlekamy 20 koralików z muszli naprzemiennie z dwoma kółkami otwartymi – w tym projekcie w roli przekładek.
Na końcu nawlekamy łapaczkę oraz stoper/zacisk.
Zaciskamy stoper przy pomocy szczypiec płaskich.
Następnie, odcinamy nadmiar linki jubilerskiej. Do wnętrza łapaczki wpuszczamy odrobinę kleju i zamykamy ją z pomocą narzędzi.
Domykamy haczyk łapaczki posługując się bocianami okrągłymi.
Z drugiej strony łącznika montujemy pięć koralików z przekładkami, tak aby filigran w naszyjniku ułożony był asymetrycznie.
Sznur z koralików zawieszony zostanie na rzemieniu. Możecie przygotować rzemienie różnej długości, które będzie można zmieniać w zależności od stylizacji. Dzięki temu stworzycie uniwersalną biżuterię 3w1 – długi/krótki naszyjnik oraz bransoletkę. Dla siebie przygotowałam dwa rzemienie – jeden o długości 68cm do długiego naszyjnika, drugi – o długości 43cm – do krótkiego naszyjnika, który jest dla mnie również bransoletką czterokrotnie owijaną wokół nadgarstka.
Czekoladowy brąz rzemienia idealnie komponuje się z beżowymi i kremowymi kamieniami. Wykończymy go złotymi końcówkami. Do rzemienia o średnicy 2,5mm dobrałam drobne końcówki zaciskowe. Na powierzchnię rzemienia nanosimy odrobinę kleju i nakładamy dwie końcówki, tak aby rzemień zamknął się w ich wnętrzu.
Zaciskamy skrzydełka końcówek przy pomocy szczypiec.
W ten sposób uzyskaliśmy idealnie dopasowaną prostokątną końcówkę. Oczywiście możecie końcówki zaciskowe zastąpić pojedynczą w kształcie walca o odpowiedniej średnicy.
Doginamy jeszcze uszka końcówek..
I zaczepiamy karabińczyk na kółeczku montażowym.
Na drugim końcu rzemienia zaczepiamy samo kółeczko.
Przy wcześniej przygotowanym sznurze z koralików montujemy drugi karabińczyk.
Tak prezentuje się gotowy naszyjnik!
I jeszcze kilka fotek w realu :).
A tak prezentuje się naszyjnik owinięty podwójnie wokół nadgarstka :).
Koniecznie dajcie znać jak podobał Wam się kurs :)!
Pozdrawiam serdecznie!
Marta Draganek-Zając
Autorem kursu jest Marta Draganek-Zając, projektantka marki Tarragon Art – rękodzieło z pasją. Kurs przygotowany bez licencji na odsprzedaż lub jakikolwiek inny użytek komercyjny. Treść oraz zdjęcia chronione są prawem autorskim. Kopiowanie, powielanie lub dalsze udostępnianie bez zgody autora zabronione.
Artykuł Jak zrobić bransoletkę i naszyjnik z muszli? Pomysł na własnoręcznie robiony prezent na Dzień Matki pochodzi z serwisu Pasart Blog.